IGEN, homoksivatagban is terem az áfonya, de a növényt meg kell ismerni, összhangot teremteni. Kihívást jelentett, hogy itt, a kecskeméti homoksivatagban egyáltalán lehet-e, és ha igen, milyen technológiai módszerrel lehet áfonyát termelni. Az áfonya termesztésben is kizárólag AMINORET® biroacionális technológiát alkalmazunk, (konvencionális) technológia szóba sem kerülhet!
Olvasson tovább, ismerje meg az AMINORET® bioracionális technológiát!
ÁFONYA TALAJIGÉNYE
Az áfonya savanyú talajú tölgyesek és bükkösök lakója erdőben, vadontermő gyümölcs, de behúzódik az ültetett fenyvesek szélére is. A sekély, savanyú talajú erdőkben általában csoportosan-tömegesen fordul elő. Termesztett körülmények között természetes élőhelyének igényét kell kielégíteni, vagyis a gyökérkörnyezetben a talaj pH = 4-4,5, laza szerkezetű, humuszban és talajéletben gazdag környezetet kell teremteni.
Az áfonya nagyon divatos növény, ún. funkcionális élelmiszer. Bogyója gyümölcssavakat, cukrot, pektint, cseranyagot, vitaminokat, flavonoidokat (főleg antociánokat), arbutint, sok vasat, A-, D- és C-vitamint tartalmaz, sokféle felhasználási területen alkalmazza a gasztronómia, jelenleg lehetetlen annyit termelni, amennyit a piac igényel. Tehát vegyünk egy nagy levegőt, bátorságot és merészséget, lássunk neki a magyar áfonyatermesztésnek.
HOGYAN KEZDJÜNK HOZZÁ?
Ültetvénylétesítés alapos talajelőkészítés után tavasszal, jól fejlett palánta telepítésével történik Az egészséges szaporítóanyag nem olcsó mulatság, úgy kell kalkulálni, hogy a palánta ára a növény fejlettségétől, életkorától függően 2.000-4.000 Ft/db.
MIÉRT NEM SZABAD AZ ELSŐ 3-4 ÉVBEN AZ ÁFONYÁT METSZENI?
Az áfonyabokrok fejlettségi állapotától függően az ültetést követő 3-4-ik évtől kezdve az évi rendszeres metszés nagyon fontos agrotechnológiai lépés. A Kisfái Ökokertben, az áfonyaültetvényben tám rendszert is építésre került, annak érdekében, hogy a terméssel teli vesszők ne lógjanak le a talajra, ne szennyeződjön a bogyó.
- Távolítsuk el az elhalt, beteg, sérült vesszőket, gallyakat
- Metsszük le a túl vékony, illetve a túl sűrűn képződött vagy lelógó vesszőket
- A 3-4 évesnél idősebb ágakat tőből távolítsuk el
- A bokrok körül előtört tőhajtásokból csak 6-8 erőteljesebbet hagyjunk meg, a többit tőből távolítsuk el.
Az áfonyabokrok metszését a nyugalmi időszak alatt bármikor végezhetjük, de a virágzás előtti tél végi időszakban ajánlott inkább. Előfordulhat ugyanis, hogy a vesszők hegye a tél folyamán kissé visszafagy, és ezt a tél végi metszés során már figyelembe tudjuk venni.
ÁFONYA NÖVÉNYVÉDELMI ÉS ÖNTÖZÉSI IGÉNYE
Rendszeres csepegtető és mikró szórófejes öntözés szükséges a szezon teljes szakaszában, páratartalomtól külső klimatikus körülményektől függően. Megtapasztaltuk, hogy a legnagyobb növényvédelmi probléma a Phomopsis vaccinii az áfonya ágelhalás (gombás-rákos) betegsége, minek következtében először a termő vesszők, aztán a teljes növény elhal.
A védekezés stratégiája AMINORET® technológiával
Első lépésben majd ha letermett a gyümölcs, alapos metszést kell végeznünk, a nekrotikus szövetrészeket az egészséges részig vissza kell vágni úgy, hogy a vessző közepén egyáltalán ne maradjon semmilyen barnás szövetrész.
Metszés után egy két napon belül az alábbi szerekkel kell egymás után legalább 2-3 alkalommal permetezni 7-8 napos ismétlésekkel:
- SCUDO – 200 ml/100 liter
- RED BLOC – 300 ml/100 liter
- LECITHIN – 400 ml/100 liter
Ha sikerült kitakarítani az áfonya ágelhalás tüneteket, kéthetente elegendő SCUDO-val és növénykondíciót erősítő szerekkel (TRAINER és BIOFORGE) megelőző védekezés céljából permetezni.
MILYEN FAJTÁKKAL VÁGJUNK BELE A TERMESZTÉSBE?
DUKE, mint alapfajta és Chandler ill. Bluecrop, Blue Ray található a kecskeméti ökokertben. Koraiság a termesztés és árbevétel szempontjából meghatározó ezért elsősorban a DUKE fajtát ajánljuk, de több más fajta is létezik.
- Northland
- Elliot
- Denise Blue
- Northsky
- Northcountry
- Sunshine
- Grover
- Blue Jay
- Blue Jersey stb.
Áfonyát termesztene? Keressen fel minket szaporítóanyag és szermaradékmentes termesztéstechnológiai kérdéseivel.
Fülei Zoltán
kertészmérnök